FINDIK


FINDIĞIN BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ
Türk fındık çeşitleri 3-4 metre kadar boya ulaşabilen çalı formlu bitkilerdir. Tek gövdeli çeşitlerde fındık ağaçları 6-8m kadar boy uzaması gösterebilirler. Kültüre alınmamış yabancı fındıkların boyları ise 20m kadar uzama gösterebilmektedir.
KÖK GELİŞİMİ
Fındık saçak kök yapısına sahip bir bitki türüdür. Fındığın kök gelişimi genellikle taç izdüşümüne kadardır. Daha derine inmezler. Kök gelişimi eğim bulunan arazilerde üst kısımlarında az gelişim gösterirken, yan ve alt kısımlara doğru daha fazla gelişirler.
YAPRAK
Fındık yaprakları bitki dinlenme dönemine girdiği andan itibaren (sonbahar) dökülmeye başlar. İklim, çeşit, rakım ve yöreye bağlı olarak ŞUBAT ayı sonlarına doğru yaprak uçları belirgin bir hal alır. Fındık yaprakları kısa bir sap ile yıllık sürgünleri üzerine dizilim sağlarlar. Yuvarlak veya hafif uzun yapıya sahiptir.10-12cm uzunlukta ve 8-10cm genişliktedir, kenar kısımları dişli ve derin dişli yapıdadır. Alt yüzey hafif tüylü ve mat, üst yüzeyleri ise açık yeşilden koyu yeşile doğru uzanan değişken renktedir. Nisan başlarında yapraklar oluşmaya başlarlar ve bu yaprakların boyutları 2-3cm çapındadır. Mayıs ayı içerisinde yaprak tamamen gelişim gösterir. Türk fındık çeşitlerinde en erken yapraklanmalar kara fındık, palaz fındık ve sivri fındıklarda görülürken, en yavaş yapraklanan fındık çeşidi ise çakıldak fındıktır.
TOMURCUK
Tomurcuklar üst üste binmiş pulcuklardan meydana gelirler. Mayıs-Haziran ayından itibaren gelişmeye başlayan tomurcuklar oval şekilde olup çeşidine bağlı olarak yeşil veya kırmızımsı yeşil renklerdedirler. Yaprakları oluşturan tomurcuklar küçük ve sivri, yaprak ve çiçeğin birlikte bulunduğu tomurcuklar ise küt ve daha iri yapıdadırlar.
ÇİÇEKLER
Fındık tek evcikli bir bitkidir. Erkek ve dişi çiçekler aynı bitkide bulunurlar fakat ayrı ayrı dizilim gösterirler.

HER HAFTA BELİRLİ GÜNLERDE FINDIK VE İLAÇLAMA İLE ALAKALI GENEL BİLGİLER PAYLAŞACAĞIZ..
SİZ DEĞERLİ ÇİFTÇİLERİMİZ VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİMİZDEN DE GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir