ŞUBAT AYI TARIM TAKVİMİ

FINDIK

Ahır gübresi, fosforlu ve potasyumlu gübreler Kasım-Şubat aylarında kullanılabilir.

“Bünyemizde bulunan HUMA-PHOS 20lt 5lt ve 1lt seçeneklerimizle tüm bitkilerde olduğu gibi fınfıkta da en mükemmel performansı sağlıyor. Bitki iz düşümüne toprak altına enjekte edilmek suretiyle uygulama yapılması eftaldir. Huma-Phos ürünümüzün bir diğer özelliği ise içeriğinde bulunan %10 hümik asit bitki ve toprak bünyesine daha çabuk sirayet etmesi dolayısıyla bitkiden beklenen performansı en üst seviyeye çıkartır.”

 


Fındık zararlılarına karşı mekanik mücadele yapılır. Kozalak akarlarının oluşturduğu kozalaklar toplanıp bahçe içinde yığınlar halinde bırakılabilir; diğer zararlılarla bulaşık dallar kesilip yakılabilir.
Virgül kabuklu bitine karşı ilaçlı mücadele yapılabilir.
Tomurcuklar patlamaya başlarken bakteriyel yanıklık hastalığına karşı ilaçlama yapılabilir.

NOT: Bahçeye verilecek gübreler; toprak ve yaprak analiz sonucuna göre hangi çeşit ve ne miktarda verileceği bilinerek uygulanmalıdır.
Tüm ilaçlamalar; zararlı tespit edilip belirli bir yoğunluğa (Ekonomik Zarar Eşiği) ulaştıktan sonra yapılmalıdır.

SEBZECİLİK

 

Turfanda sebzecilik için daha önce kasalara tohumlanan domates, biber, patlıcan,kabak,fideleri ile karpuz, salatalık tohumları belli ebatlarda bulunan naylon torbalara dikilir. Bu arada karık hazırlığı devam eder. Taban gübre uygulaması yapılır. Çökerten hastalığına karşı( birden çok mantar türünün fide kök boğazına ve tohumlara zarar veren bir bitki hastalığıdır) mücadele yapılır.

MEYVECİLİK

Toprak için ekim- dikim hazırlığı yapılır.Hendekleme,fidan sökümü ve dağıtımı yapılır.Kültürel işlemler ve gerekli olan bahçelerde kış mücadelesi yapılır.İklim ve türe özgü analize dayalı gübreleme ve budama işlemleri yapılır.

ÇAYIR MERA VE YEM BİTKİLERİ

Silajlık mısır ve sorgum sudan otu ekimi için toprak hazırlığı yapılır.Meralarda azotlu gübre uygulaması yapılır.

TURUNÇGİL

Bahçede zararlı tespit çalışmaları yapılır; gerekirse hasattan sonra ilaçlanır. Fare ve diğer kemirgenlerle mücadele yapılır. Salyangozlara karşı mücadele yapılır. Ağaçlarda gerekli budama yapılır. Soğuk ve dondan zarar görmüş ağaçlarda budama yapılmaz. Bu tip ağaçların budanması için geriye doğru kuruma zararının durması beklenir. Budamadan sonra Uçkurutan, Turunçgil dal yanıklığı, Antraknoz ve Kahverengi meyve çürüğüne karşı ilaçlama yapılır. Ekim ayında yapılan yaprak analiz bildirişlerine göre ilk azotlu gübre uygulaması yapılır.

HUBUBAT

Buğdaylarda üst gübrelemeye devam edilir. Bu ay içerisinde tamamlanır.
Yabani yulaf,yabancı ot,ekin güvesi  mücadelesi yapılır.

MISIR

Mısırın tohum ve gübresi temin edilir.

İRTİBAT TELEFONLARIMIZ
📞0264 606 03 53
📱0542 494 62 01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir